piątek, 12 października 2012

Slammerkin

Kiedy Papierowy przedstawił mi propozycję przetłumaczenia dramatu historycznego, na początku trochę się przeraziłam czy dam radę udźwignąć ten rodzaj literatury. Niby przeczytałam w swoim czasie chyba zylion romansów historycznych, byłam całkiem nieźle oblatana jeśli chodzi o niuanse językowe tamtych czasów, ale nie miałam pewności czy uda mi się to odwzorować w stopniu, który mnie i czytelników zadowoli. Po przeczytaniu "Slammerkin" Emmy Donoghue, bo to o tej książce mowa, byłam absolutnie oczarowana historią jaką stworzyła autorka. Dlatego doszłam do wniosku, że prędzej szlag mnie trafi niż zepsuję tłumaczenie tak wspaniałej opowieści. Starałam się jak mogłam, niekiedy siedząc prawie godzinę nad jednym zdaniem i próbując rozkminić znaczenie słów, których nie miał w bazie danych prawie żaden elektroniczny słownik. Jak mi poszło przekonacie się już sami 17 października, kiedy książka trafi do księgarni. Mam nadzieję, że premiera odbędzie się zgodnie z planem i nie będzie żadnej obsuwy ;)

Oto opis z okładki, który mam nadzieję, zachęci was do czytania:

Ladacznica to kolejna na naszym rynku i długo wyczekiwana powieść Emmy Donoghue, autorki bestsellera Pokój. Tym razem autorka serwuje nam znakomitą miksturę powieści historycznej i dramatu. Oparta na autentycznym przypadku zabójstwa, które miało miejsce w Anglii w XVIII wieku,Ladacznica jest fascynującym studium kobiety opętanej żądzą posiadania ubrań. Żądzą, która prowadzi do tragedii. 
Ladacznica to nadzwyczajna powieść o Mary Saunders, młodej córce biednej szwaczki, umieszczona w barwnym pejzażu Londynu i Monmouth XVIII-wiecznej Anglii. 

Mary łaknie pięknych ubrań i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy łakną jedzenia i ciepła. To głód, który sprowadza ją na drogę prostytucji w wieku trzynastu lat.
Mary zostaje wypędzona z domu przez swoją rozszalałą matkę gdy zachodzi w ciążę i niemal umiera na ulicach Londynu. Jej wybawicielką okazuje się Doll – prostytutka. Mary swobodnie przemierza Londyn wraz z Doll, ubrana w wyzywające, krzykliwe stroje i z krzykliwie umalowanymi na czerwono ustami, sprzedając swoje ciało mężczyznom. Stając w obliczu długów i gróźb, ucieka do Monmouth, rodzinnego miasta swojej matki, gdzie próbuje rozpocząć nowe życie jako pokojówka w domu pani Jones.
Mary wkrótce odkrywa, że nie jest w stanie uciec od swojej przeszłości i od tego jak wiele są w stanie zapłacić jej ludzie za spełnianie zachcianek, które nie przystoją ich pozycji w społeczeństwie…

http://papierowyksiezyc.pl/zapowiedzi/item/294-ladacznica.html - fragment jednego z rozdziałów

2 komentarze:

  1. Hej, tak właśnie pomyślałam,że gdybys była zainteresowana sprzedałabym Ci ten podkład. Użyłam go raz w celu testów, jednakże to nie mój kolor. :> chodzi mi o ten clinique :)

    OdpowiedzUsuń
  2. zapowiada sie ciekawie :) g.o.g.a

    OdpowiedzUsuń